Filharmonia im. Romualda Traugutta

Filharmonia im. Romualda Traugutta

Filharmonia im. Romualda Traugutta

B

Y

Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej

Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

5 sierpnia – 26 października 2014

 

5 sierpnia 2014 roku o godz. 18 – w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta w Zamku Królewskim w Warszawie  odbyło się otwarcie wystawy Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura przygotowanej przez Zamek Królewski w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury. Wystawa będzie prezentowana do 26 października 2014 roku.

 

Wystawa składa się z ponad 250 oryginalnych rycin pochodzących z zagranicznych gazet z lat 1860-1868 wchodzących w skład Kolekcji Krzysztofa Kura. Ryciny prezentowane są łącznie w 180 drewnianych ramach w stylu biedermeier z passe-partout. W wystawie znajdują się również roczniki gazet z okresu Powstania Styczniowego oraz pojedyncze egzemplarze takich czasopism.

Ryciny przedstawiają sceny sprzed wybuchu Powstania Styczniowego – z okresu manifestacji patriotycznych 1860-1862, sceny z potyczek i bitew powstańczych, a także życia codziennego w okresie Powstania. W wystawie znajduje się kilkadziesiąt pierwszych stron różnych europejskich gazet z lat 1860-1868 przedstawiających drzeworyty ze scenami z walczącej Polski. Duża część wystawy to rysunki satyryczne prezentowane we francuskiej i angielskiej prasie, w humorystyczny sposób przedstawiające tzw. „sprawę polską”, a raczej dość nieudolne zabiegi dyplomacji mocarstw europejskich w sprawie Powstania w Polsce.

 

Wystawa prezentowana jest od lipca 2013 roku do lutego 2016 roku w 20 ośrodkach w całej Polsce. Pierwsza wystawa odbyła się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Kolejne prezentacje wystawy zaplanowane są w Skarżysku Kamiennej, Sandomierzu, Łomży, Łodzi, Nowym Sączu, Piwnicznej-Zdroju, Tyczynie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sieradzu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje album dokumentujący Kolekcję Krzysztofa Kura. Narodowe Centrum Kultury wydało tekę z reprodukcjami rycin z tej Kolekcji.